Roztančený podzim a vánoční pohoda s Novoměstskou filharmonií

Novoměstská filharmonie (důvěrně nazývaná svými příznivci Nofi) pod taktovkou Jaroslava Rybáčka opět přesvědčila své posluchače, že se výzev rozhodně nebojí. Na listopadovém koncertu (19. 11. 2017 v České Skalici) roztančila tóny podzimu Dvořákovým Slovanským tancem číslo 7, Bizetovou Farandolí, temperamentními rytmy mexického Danzonu No. 2 Artura Marqueze a zabrousila i do klasicismu, kde k tanci vyzvala Mozartova Dona Giovanniho. Tak posluchačům dopřála pořádnou taneční rozcvičku, na kterou přizvala Chrudimskou komorní filharmonií (pod vedením dirigenta Martina Profouse), v jejímž podání taktéž zněly kousky, při kterých návštěvníci jen stěží dokázali nehnutě sedět na svých židlích. “Chrudimáci” na oplátku pozvali Nofi na již tradiční Chrudimské Rendez-vous, které proběhlo 26. 11. 2017. Obě tělesa si svým výkonem vysloužila potlesk ve stoje a navázala vyladěné přátelství.

I Vánoce se nesly v duchu spolupráce. Tentokráte v podobě společných koncertů se Smíšeným pěveckým sborem Kácov (pod vedením sbormistra Jiřího Skopala). Toto spojení sil si vynutilo, aby se nakonec uskutečnily koncerty dva. Bylo to správné rozhodnutí, protože vstupenky na sobotní i nedělní koncert (16. a 17. 12. 2017) se vyprodaly během jednoho dne. Ukázalo se, že toto vzácné spojení si fanoušci klasické hudby prostě nechtějí nechat ujít. Odměnou za jejich nadšením jim byl vyladěný sled skladeb s vrcholem v podobě působivé Carminy Burany od Carla Orffa. Překvapení posluchači také letos během naší vánoční víkendové jízdy místo obyčejného programu obdrželi brožuru s názvem Nofiny, která je nejen seznámila s repertoárem obou těles, ale zároveň prozradila ledacos ze zákulisí Novoměstské filharmonie i Smíšeného pěveckého sboru Kácov.

S novým rokem přišel čas, aby Nofi změnila tvář - podle návrhu Marka Macka vzniklo nové logo a také webové stránky prošly kompletní proměnou. Posuďte jejich kvality sami na www.nofi.cz. Děkujeme za přízeň v uplynulém roce a těšíme se na Vás na jaře 2018.

Krásný kulturní rok vám přeje Novoměstská filharmonie!

                                                                                                                            

Eliška Kratěnová, Jiří Švanda