Novoměstská filharmonie slaví 20 let s dirigentem Jaroslavem Rybáčkem

Letošní ohlížení za osmičkovými výročími by nebylo úplné, kdyby se v něm zapomnělo na regionální klenot v podobě Novoměstské filharmonie. Když se v roce 1998 ujal Jaroslav Rybáček vedení Komorního (!) orchestru pod ZUŠ Nové Město nad Metují, málokdo tušil, jak velké pokroky budou v následujících letech následovat. Slovo “komorní” bylo o tři roky nahrazeno slovem “Novoměstský” a první úspěchy pod novým názvem nenechaly na sebe dlouho čekat. Nahrávání filmové hudby pro film o Nicholasu Wintonovi (Nickyho rodina), natočení vlastního CD Tance a vítězství na řadě domácích i zahraničních soutěžích byly prvními vlaštovkami.

V roce 2011 se soubor přejmenoval na Novoměstskou filharmonii (Nofi) a stal se jedinou neprofesionální filharmonií v Královéhradeckém kraji. Spolu s počtem muzikantů na pódiu přibýval i počet fanoušků v hledišti a to především srdcařů, kteří si nenechají ujít ani jediný koncert. Patří mezi ně kupříkladu fotograf Rudolf Němeček: “Nejvíce si cením toho, jak jejich činnost pomáhá pozvednout kulturu ve městě a jaká úžasná atmosféra vládne na koncertech. Nejsem zdaleka jediný, kdo je nadšený ze skvělých výkonů mladých muzikantů.”

V tom můžeme dát panu Němečkovi za pravdu. Jak si jinak vysvětlit, že desítky lidí stojí (často v nízkých teplotách) dvouhodinové fronty před zahájením předprodeje vstupenek? Jedni z těch, kteří se pravidelně ocitají mezi prvními v řadě, jsou manželé Roštlapilovi. “I když máme kulturní kalendář hodně nabitý, Nofi si nenecháme ujít nikdy. Osobnost dirigenta Rybáčka a zápal mladých hráčů nám opravdu sedí. Také repertoár je pokaždé skvěle zvolený a při vzpomínkách na koncert nám běhá mráz po zádech ještě teď. Nofi hraje věci s citem, který nám u profesionálů často chybí.”

Jen zřídka vídaným úkazem je také vzácně vyrovnané generační složení v publiku, kdy koncerty navštěvují i lidé mladší než muzikanti na pódiu. Šestnáctiletá Kája Veselá na ně chodí už několik let a přivádí na koncerty i další lidi ze svého okolí: “Líbí se mi, že na malém městě máme orchestr, který dosáhl takových úspěchů a koncertuje po celé Evropě. Jsem ráda, že přidávají i další koncerty v regionu a je tak větší šance je vidět, když se některý během hodiny vyprodá.”

Na jaře si Nofi skutečně užijeme na více místech - 6. května v Dobrušce, 20. května v domovském Novém Městě nad Metují, 26. května v Červeném Kostelci a v jednání jsou i další místa. Chcete-li si zjistit data předprodejů, bližší informace nebo potěšit ucho některou z hraných skladeb navštivte web www.nofi.cz.

Jiří Švanda