Novoměstská filharmonie zahájí festival ve francouzské Provence

Na začátku července se Novoměstská filharmonie vypraví na týdenní turné do francouzské Provence. Na festivalu mladých orchestrů zahraje čtyři koncerty v různých městech oblasti, která bude po celé léto hostit vystoupení symfonických těles z celé Evropy. Orchestr má tu čest, že hned prvním koncertem otevře celý festivalový program.

Hned prvním koncertem ve francouzském Antibes zahájí Novoměstská filharmonie své týdenní turné, a tím i provensálský festival mladých orchestrů (Festival Provençal des Orchestres de Jeunes), který bude v červenci a srpnu probíhat ve známém francouzském letovisku. Festivalové koncerty umístěné do amfiteátrů, hudebních sálů, sakrálních i veřejných prostorů celého regionu jsou příležitostí pro mladé hudebníky a vítaným programem rozšiřujícím kulturní nabídku v jednotlivých městech. V letošním roce se festivalu zúčastní jedenáct orchestrů, což je vhledem k náročnosti celé produkce v oblasti poloprofesionálních, mládežnických a amatérských symfonických těles nebývale vysoké číslo. Novoměstskou filharmonii čekají mimo zmiňovaný zahajovací koncert ještě další tři samostatné celovečerní koncerty ve Villefranche-sur-Mer, La Garde-Freinet a v architektonicky vytříbeném kulturním centru Pôle Culturel Auguste Escoffier ve Villeneuve-le-Loubet.

Orchestr se francouzskému publiku představí s programem sestaveným zčásti ze skladeb, které mohli posluchači slyšet na koncertech v rámci jarního koncertního cyklu Jména postav v hudbě. Program pro turné bylo nutné připravit s ohledem na možnosti přepravy tělesa, tedy s nižšími nároky na zastoupení bicí sekce, a s cílem uzpůsobit dramaturgii odlehčené atmosféře letního festivalu. „Hrát posluchačsky i interpretačně náročné skladby jako je Smetanův Richard III., kterým orchestr gradoval první půli jarních koncertů, nemá v rámci festivalu, který bude probíhat převážně pod širým nebem, smysl. Vybrané kompozice jarního programu tak doplníme o skladby, které do letní atmosféry lépe zapadnou,“ říká Jaroslav Rybáček, dirigent Novoměstské filharmonie. Orchestr se tak představí s oblíbenými skladbami jarní sezony jako jsou například Forrest Gump Suite (A. Silvestri, arr. C. Custer) či Bacchanale (C. Saint-Saëns), které doplní o dříve nastudované skladby jako jsou Dvořákův Slovanský tanec č. 7, Op. 46 nebo Straussova tradiční Trish-Trash Polka. Náročný bude první prázdninový týden pro sopranistku Václavu Štěpánovou, jejíž sólové party z oper Carmen a Gianni Schicchi, které mohli posluchači slyšet naživo v Dobrušce, Novém Městě nad Metují a Červeném Kostelci, součástí festivalového programu zůstanou.

Více informací o průběhu francouzského turné sledujte na oficiálních stránkách orchestru www.nofi.cz a fb stránce „Novoměstská filharmonie“. První koncert proběhne již 2. 7. v Antibes.