Byli jsme v Provence…

Na začátku července se Novoměstská filharmonie vydala na týdenní turné do francouzské Provence. Na festivalu mladých orchestrů oslnila čtyřmi koncerty v různých městech oblasti, která po celé léto hostila vystoupení symfonických těles z celé Evropy.

Hned prvním koncertem v Antibes odstartovala Nofi své týdenní turné, a tím i provensálský festival mladých orchestrů (Festival Provençal des Orchestres de Jeunes 2018), který v červenci a srpnu probíhal ve známém francouzském letovisku. Letos se festivalu zúčastnilo celkem jedenáct orchestrů, což je vzhledem k náročnosti celé produkce v oblasti poloprofesionálních, mládežnických a amatérských symfonických těles velmi vysoké číslo. Nofi se dále představila na třech samostatných celovečerních koncertech ve Villefranche-sur-Mer, v malebném městečku La Garde-Freinet a v architektonicky vytříbeném kulturním centru Pôle Culturel Auguste Escoffier ve Villeneuve-le-Loubet, kde byla publikem oceněna ovacemi ve stoje a zvoláním “bravo”.

Orchestr francouzskému publiku představil program sestavený zčásti ze skladeb, které mohli posluchači slyšet na koncertech V ČR v rámci jarního koncertního cyklu Jména postav v hudbě. Byla to například skladba Forrest Gump Suite (A. Silvestri, arr. C. Custer) či Bacchanale (C. Saint-Saëns), které byly obohaceny o dříve nastudované skladby jako Dvořákův Slovanský tanec č. 7, Op. 46 nebo Straussova tradiční Trish-Trash Polka. Společně s Nofi vycestovala na turné i sopranistka Václava Štěpánová, která bravurně přednesla sólové party z oper Carmen a Gianni Schicchi.

Doslov

Každý zájezd je pro nás důležitý nejen z hlediska potřeby reprezentovat, objevovat a testovat naše hranice. Je to čas, který orchestr tráví spolu jako pořádná tlupa kamarádů. Zájezd je prostě takové lepidlo. A my za něj mnohokráte děkujeme všem, kteří nám opět umožnili slepit se do symfonické koule, která tak může přinášet radost (nejen) tuzemským posluchačům. Děkujeme za uskutečnění tohoto krásného koncertního turné všem sponzorům a dárcům, vedení a pedagogům ZUŠ Bedřicha Smetany a hlavně naší Páje Rouskové, bývalé manažerce Nofi pro zahraniční koncertní turné a soutěže, která byla dlouhá léta superhrdinkou v organizaci všech zájezdů

za celou Nofi, Eliška Kratěnová

DSC 0457 res