Novoměstská filharmonie

Web Novoměstské filharmonie

Dirigentnofi
Jaroslav Rybáček

Historie
Novoměstská filharmonie navazuje na dlouholetou tradici Komorního orchestru působícího při ZUŠ Bedřicha Smetany v Novém Městě nad Metují, který založil roku 1960 dirigent Dušan Vrchoslav. Pod jeho vedením získal Komorní orchestr mimo jiné 1. cenu v krajském a 3. cenu v ústředním kole Celostátní soutěže LŠU v Brně a koncertoval v České republice, Polsku, Německu a Rakousku.

V roce 1998 se stal dirigentem Komorního orchestru Jaroslav Rybáček a postupně jej rozšířil až do podoby symfonického orchestru, nesoucího od roku 2001 název Novoměstský orchestr. Za dobu svého působení na koncertních pódiích získal Novoměstský orchestr řadu prestižních ocenění, z nichž nejvýznamnějších byla 1. cena „cum laude“ z Evropského hudebního festivalu v belgickém městě Neerpelt z roku 2005 a 1. cena v kategorii symfonických orchestrů a zároveň Cena města Vídně pro absolutního vítěze soutěže z festivalu Mládí a hudba ve Vídni v roce 2007.

V roce 2006 natočil Novoměstský orchestr CD Tance/Dances s hudbou P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, J. Brahmse a dalších světových skladatelů. Významná je také jeho dlouhodobá spolupráce s autory filmu Síla lidskosti, který pojednává o Siru Nicholasi Wintonovi. V roce 2007 vystoupil v Kongresovém centru Praha u příležitosti navržení Sira Nicholase Wintona   na Nobelovu cenu míru a následující rok nahrával v Českém rozhlase ústřední hudbu k filmu Nickyho rodina.  

Roku 2011 se Novoměstský orchestr přejmenoval na Novoměstskou filharmonii  a v tomto novém kabátě získal 1. cenu v kategorii symfonických těles na „Mezinárodním mládežnickém hudebním festivalu“ v Bratislavě. Kromě toho se Novoměstská filharmonie velmi úspěšně zúčastnila mezinárodních orchestrálních festivalů v Itálii, Španělsku a podnikla turné  po Lotyšsku a Chorvatsku.

Nejdůležitějším krokem, jaký Novoměstská filharmonie podnikla v roce 2014, je natočení druhého CD „Filmové melodie“, v němž se objevuje hudba E. Morriconeho, K. Badelta, J. Williamse.

V roce 2015 získal v Olomouci symfonický orchestr „ Nofi Junior “ (přípravný orchestr Novoměstské filharmonie) 1.cenu v ústředním kole „Celostátní soutěže ZUŠ ČR“ ve hře orchestrů a mimořádnou cenu České filharmonie.

Veliký úspěch slavila Nofi v Itálii na soutěžním festivalu „Musica Festa Florence 2016“,kde získala 1. místo a zlatou medaili v kategorii symfonických orchestrů, ale i titul Absolutního vítěze festivalu. Dále získal trumpetista Nofi Jan Halda speciální cenu poroty za Mimořádný hudební výkon.

Úspěchy
1960 – založení Komorního orchestru při ZUŠ Bedřicha Smetany v Novém Městě nad Metují dirigentem Dušanem Vrchoslavem.
1973 – 1. cena v krajském kole a 3. cena v ústředním kole Celostátní soutěže LŠU v Brně
1960 – 1997 – Komorní orchestr koncertuje v České republice, Polsku, Německu a Rakousku
1998 – dirigentem Komorního orchestru se stává Jaroslav Rybáček
2000 – 1. cena v krajském kole a 2. cena v ústředním kole Celostátní soutěže ZUŠ v Olomouci
2001 – Komorní orchestr se přejmenovává na Novoměstský orchestr
2001 – 3. cena v celostátní soutěži Concerto Bohemia 2001 pořádané Českým rozhlasem a Českou televizí
2004 – mezinárodní hudební festival Orchestráda Jeseník 2004
2005 – 1. cena „cum laude“ na prestižním mezinárodním hudebním festivalu „Europees Muziekfestival voor de Jeugd“ v Belgii
2006 – mezinárodní orchestrální festival „Orchestre Giovanili Europee“ v Itálii
2006 – natočení CD Tance s hudbou P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, J. Brahmse a dalších světových skladatelů
2007 – 2. cena v celostátní soutěži Concerto Bohemia 2007 pořádané Českým rozhlasem a Českou televizí
2007 – 1. cena v kategorii symfonických těles a Cena města Vídně pro absolutního vítěze soutěže na mezinárodním hudebním festivalu “Youth & Music in Vienna”
2007 – účinkování na setkání studentů se Sirem Nicolasem Wintonem v Kongresovém centru v Praze
2008 – mezinárodní mládežnický festival „Festival Internacional de Orquestas Jóvenes“ ve španělské Murcii
2008 – Novoměstský orchestr natáčí v Českém rozhlase ústřední hudbu k filmu „Nickyho rodina“ Siru Nicolasu Wintonovi
2009 – koncertní turné po Lotyšsku, vystoupení na zahajovacím koncertě Mezinárodního varhanního hudebního festivalu v Rize.
2011 – účinkování na světové premiéře promítání filmu „Nickyho rodina“ v Kongresovém centru v Praze
2011 – mezinárodní mládežnický festival „Festival Internacional de Orquestas Jóvenes“ ve španělské Murcii
2011 – Novoměstský orchestr se přejmenovává na Novoměstskou filharmonii
2012 – 1. cena v kategorii symfonických těles na „Mezinárodním mládežnickém hudebním festivalu“ v Bratislavě
2013 – koncertní turné po Chorvatsku
2014 – natočení 2. CD „Filmové melodie“ s hudbou E. Morriconeho, K. Badelta, J. William
2015 – 1. cena v ústředním kole Celostátní  soutěže ZUŠ v Olomouci a „Cena České filharmonie“
2016 – 1. cena v kategorii symfonických těles a Cena pro absolutního vítěze soutěže na mezinárodním hudebním festivalu „Musica Festa Florence” v Itálii. Trumpetista Nofi Jan Halda získal speciální cenu poroty za Mimořádný hudební výkon