Archi con brio

Dirigent
Jaroslav Rybáček

O souboru
Archi con Brio (čti arki kon brijo), v překladu „Smyčce s jiskrou“, je smyčcový orchestr ZUŠ Bedřicha Smetany Nové Město nad Metují. Byl založen v roce 2010 dirigentem Jaroslavem Rybáčkem a uměleckou vedoucí Irenou Rybáčkovou. Orchestr má asi 25 členů, převážně žáků ZUŠ ve věku 10 – 18 let. Jedná se o přípravné těleso pro Novoměstskou filharmonii, a proto se obsazení tohoto orchestru každoročně mění, zkušenější hráči přecházejí do Novoměstské filharmonie a řady hráčů v Archi con Brio jsou opět doplňovány novými mladšími žáky. 

Repertoár orchestru je velmi rozmanitý, od barokní hudby až po skladby 20. století. Podle výběru repertoáru je obsazení smyčcového orchestru často rozšířeno o dechové, bicí nebo klávesové nástroje. V mimořádných projektech školy je toto těleso rozšířeno až do podoby symfonického orchestru pod názvem Nofi Junior. 

V roce 2012 Archi con Brio získalo 1. cenu v krajském kole celostátní soutěže ZUŠ. V roce 2015 byl orchestr Nofi Junior oceněn v krajském kole soutěže ZUŠ 1. cenou s postupem do ústředního kola, ve kterém obdržel 1. cenu a zároveň mimořádné ocenění - „Cenu České filharmonie“.

 

 1

2

3