Jaroslav Rybáček

violoncello, dirigent

jarda

Vzdělání
1980-1988 - Lidová škola umění Chrudim – hru na violoncello jsem studoval u pana učitele Josefa Hájka, který mně naučil milovat hudbu. Byl velmi lidský a staral se všestranně o rozvoj svých žáků, za což mu zpětně velice děkuji.

1988-1994 - Konzervatoř Pardubice – hru na violoncello jsem studoval u MgA. Petra Lichého, který se mi při výuce pečlivě věnoval. Měl jsem veliké štěstí, že jsem v tomto studijním období mohl vystoupit  jako sólista s Komorní filharmonií Pardubice a Filharmonií Hradec Králové. Také jsem byl vybrán po úspěšném konkurzu do Mezinárodního studentského orchestru, pod patronací Vídeňské filharmonie, se kterým jsem koncertoval po celé Evropě a mohl jsem nabírat zkušenosti od světových dirigentů (L. Hager, Y. Menuhin, V. Fedosejev…).

1994-1999 - Janáčkova akademie múzických umění Brno – hru na violoncello jsem studoval u pana profesora Bedřicha Havlíka, který vnesl do mé hry nadhled a dovedl mně k vrcholným dílům české i světové violoncellové hry (A. Dvořák, B. Martinů, L. Janáček, S. Prokofjev, C. Debussy…). Úspěšně jsem se účastnil mezinárodních interpretačních kurzů a soutěží (Výmar, Praha, Brno, Hradec n. Moravicí…). Také jsem vystupoval na mezinárodních hudebních festivalech (Moravský podzim, Dvořákův Lipník …).

1999-2000 - Hochschule fur Musik ,,Franz Liszt“ Weimar Německo – hru na violoncello jsem studoval u profesorky Marie - Luisy Ewald v rámci mezinárodního programu Erasmus. Byla to pro mě čest, studovat na této uznávané hudební škole pod vedením renomované umělkyně.

2

Praxe
Od roku 1998  vyučuji na ZUŠ v Novém Městě nad Metují především  kolektivní předměty: Orchestrální hra, Orchestrální party, Komorní hra a Hra na violoncello.

3

605 531 401

Doplňující informace
V současné době jsem dirigentem „Novoměstské filharmonie“ a smyčcového orchestru „Archi con brio“.

5

S „Novoměstskou filharmonií“ jsme se úspěšně zúčastnili mnoha mezinárodních orchestrálních festivalů a soutěží:
1. cena „cum laude“  na prestižním mezinárodním soutěžním festivalu „Europees Muziekfestival voor de Jeugd“ 2005 v Belgii
1. cena v kategorii symfonických těles a „Cena města Vídně“ pro absolutního vítěze soutěže na mezinárodním soutěžním festivalu “Youth & Music in Vienna“ 2007
1. cena v kategorii symfonických těles  na „Mezinárodním mládežnickém soutěžním festivalu“ 2012 v Bratislavě
1. cena v ústředním kole Celostátní  soutěže ZUŠ 2015 v Olomouci a „Cena České filharmonie“
1. cena v kategorii symfonických těles a Cena pro absolutního vítěze soutěže na mezinárodním hudebním festivalu „Musica Festa Florence” 2016 v Itálii
…více na www.nofi.cz

7

V letech 2001-2011 jsem byl také sbormistrem smíšeného pěveckého sboru „Kácov“, který se kromě mnoha koncertů úspěšně zúčastnil českých i mezinárodních sborových festivalů a soutěží.

4
Zlatá medaile v kategorii lidových písní na mezinárodní soutěži pěveckých sborů „Mundi cantant“ 2004 v Olomouci
Zlatá medaile na mezinárodní soutěži „Musica religiosa“ 2006 v Olomouc
Zlatá medaile v kategorii lidových písní na mezinárodní soutěži „Festa choralis“ 2006 v Bratislavě